WYDANIE ONLINE

Inflacja szaleje, ceny ciągle rosną, opłaty są coraz wyższe, koszty utrzymania bibliotek rosną, jednym słowem wszystko w górę. Wszystko poza wynagrodzeniami bibliotekarzy. Możemy jednak podejmować różne działania, które pozwolą nam zarobić odrobinę więcej. Biblioteka i praca w bibliotece w wielu przypadkach może nam pomóc.

czytaj więcej »

„Nadchodzą ciężkie czasy”. Takimi słowami jesteśmy bombardowani każdego dnia. Dyrektorzy bibliotek już to widzą w postaci rosnących rachunków praktycznie za wszystko. Poszukiwane są więc działania, które niewielkim nakładem środków finansowych pozwolą przynieść bibliotece realne korzyści. Jednym z takich rozwiązań jest stworzenie bibliotecznego bloga.

czytaj więcej »

Lekcja przybliża barwną postać Władysława Bartoszewskiego w stulecie jego urodzin. Uczniowie poznają fakty z jego życia, a następnie dyskutują o przyzwoitości, uczciwości i prawdzie.

czytaj więcej »

„Człowiek składa się z ciała, umysłu i wyobraźni. Jego ciało jest niedoskonałe, umysł zawodny, ale wyobraźnia czyni go znakomitym.” Tak twierdził John Mansfield. Wyobraźnia uwrażliwia na otaczający nas świat i ułatwia jego zrozumienie. Dowiedz się, jak czytanie może stymulować jej rozwój w każdym wieku.

czytaj więcej »

Fan fiction, czyli inaczej „fanfik”, to twórczość wielbicieli danego artysty nawiązująca do stworzonego przez niego uniwersum. W przeważającej większości polega na pracy literackiej i w obrębie fantastyki, ale nierzadko zdarzają się „fanowskie” grafiki, animacje, filmy. W ramach kursu w instytucji kultury np. dla aspirujących pisarzy można co do zasady polecić ćwiczenie polegające na napisaniu krótkiej formy w stylu danego autora. Należy przy tym pamiętać o kilku zasadach, ponieważ taka „fanowska twórczość” może mieć jednak bardzo istotne skutki prawne. Nawet jeśli powstaje w celach niekomercyjnych.

czytaj więcej »

Pytanie: Otrzymałam do sprawdzenia książki, które przez wiele lat były składowane poza biblioteką. Okazuje się, że część z nich jest wpisana do systemu i powinny stać na półkach; część została ubytkowana; inne nie wyświetlają się w systemie lub są niewpisane jako dary. Czy w takim przypadku należy powołać profesjonalną komisję ds. selekcji księgozbioru? Czy wystarczy zrobić to mniej formalnie, tzn. zorganizować spotkanie z nauczycielami i przejrzenie książek?

czytaj więcej »

Pytanie: Praca jest świadczona w jedną sobotę w miesiącu – 5 godzin, ale odbiór dnia wolnego – 8 godzin. W miesięcznym systemie rozliczeniowym sobotę należy wykazać jako 5 godzin, czy 8 – bo tyle jest odbierane? Analogicznie – jaka będzie liczba godzin nieobecności w pracy w związku z odbiorem dnia wolnego w sobotę?

czytaj więcej »

Pytanie: Pracownica zatrudniona w bibliotece na 1/2 etatu z umową o pracę na czas określony do 9 sierpnia 2023 r., przedłożyła informację o ciąży. Od jakiegoś czasu otrzymywała ZUS ZLA, które jednak nie było ciągłe. Dnia 14 listopada 2022 r. osoba otrzymała ZUS ZLA do 15 grudnia 2022 r. Nie wiemy jednak, czy zwolnienie lekarskie po 15 grudnia będzie przedłużone na dalszy okres. Czy w takim przypadku możemy zatrudnić nową osobę na zastępstwo i zastosować dla niej umowę zlecenia? Tym bardziej, że kierownik biblioteki chce się najpierw przekonać, czy dana nowa osoba, będzie spełniać jego oczekiwania. Czy w takim przypadku umowa zlecenie jest odpowiednim rozwiązaniem, czy jednak konieczna jest umowa o pracę na czas określony?

czytaj więcej »

Pytanie: Nauczyciel dyplomowany w maju 2022 r. otrzymał informację o przeniesieniu z art. 18 ust. 1 KN na stanowisko nauczyciela bibliotekarza na czas od 1 września 2022 r. do 23 czerwca 2023 r. (czas urlopu dla poratowania zdrowia innego nauczyciela). Od 1 września 2022 r. przydzielono mu obowiązki nauczyciela bibliotekarza w wymiarze 30/30 i nauczyciela w wymiarze 2/18. Jego pensum wynosi 29/29. Czy poprawne będzie ponowne przeniesienie nauczyciela od 1 września 2022 r. do 23 czerwca 2023 r. z pensum łączonym na etat 29/29?

czytaj więcej »

Pytanie: Mamy pracownicę, która jest równocześnie nauczycielem w szkole. W związku z nowym planem zajęć nie może pracować jak dotychczas. Podpisujemy porozumienie zmieniające i będzie pracowała ona na własny wniosek na pół etatu. Jednak będą to różne godziny w ciągu dnia (praca w bibliotece). Chcemy wprowadzić jej system przerywanego czasu pracy, jednakże będą to np 2 godziny pracy rano/ potem 4 godz. przerwy i kolejne 2 kiedy to biblioteka będzie otwarta. Za ten przestój nie chcemy (nie możemy, zważywszy na fakt, że to pół etatu będzie) jej płacić. Czy można wprowadzić ten system czasu pracy bez wypłaty „przestojowego” czy lepiej to rozwiązać innym systemem czasu pracy?

czytaj więcej »

„Organizator zapewnia instytucji kultury środki niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia działalności kulturalnej oraz do utrzymania obiektu, w którym ta działalność jest prowadzona” – tak stanowi art. 12 uodk.

czytaj więcej »

Nowe przepisy przewidują elektroniczną formę składania sprawozdań przez wszystkie fundacje, w tym te, zajmujące się działalnością kulturalną, oraz nowy, jednolity wzór sprawozdania. Do końca 2022 r. fundacje wysyłają sprawozdania za rok 2021 jeszcze według dotychczasowych zasad.

czytaj więcej »