WYDANIE ONLINE

Budżet to szczególnie ważna część wszystkich wniosków grantowych. Przedstawione poniżej etapy opracowania budżetu projektowego doskonale sprawdzą się także podczas opracowywania budżetu całej instytucji czy obliczenia kosztów pojedynczych działań. Z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno przez dyrektorów bibliotek, jak i szeregowych pracowników, którzy tworzą wnioski projektowe lub organizują codzienne zajęcia biblioteczne.

czytaj więcej »

Pomysł na zajęcia uruchamiające potencjał uczniów i aktywizujące ich w grupie rówieśniczej i w społeczności lokalnej. Uczestnicy: uczniowie starszych klas liceum/technikum.

czytaj więcej »

Zajęcia o epidemii XXI wieku, jej przyczynach i skutkach, a także o miejscu osób chorych w społeczeństwie. Doskonała lekcja profilaktyki dla uczniów. Uczestnicy: uczniowie starszych klas szkoły podstawowej

czytaj więcej »

Najważniejszym celem istnienia biblioteki szkolnej jest rozwijanie kultury czytelniczej dzieci w wieku szkolnym, wspieranie nawyków czytelniczych oraz uczenia się, a także świadomość potrzeby korzystania z biblioteki przez całe życie. Nie wolno nam jednak zapominać, że przygoda dziecka z książką zaczyna się w domu rodzinnym. Pierwsza domowa biblioteczka dziecka jest jego biletem do pociągu wiedzy i umiejętności życia. Bez tej biblioteczki dziecko jest zawsze skazane na podróżowanie do świata nauki na piechotę, chyba że szkolna biblioteka stanie się przysłowiowym kołem ratunkowym.

czytaj więcej »

Praca w bibliotece wiąże się z powstawaniem wielu dokumentów. Jedne z nich są ważniejsze i mają wpływ na funkcjonowanie całej instytucji, inne są mniej istotne. Bez względu na rangę dokumentu musi on być przechowywany przez ściśle określony czas. Wynika to z zapisów ustawy o archiwach. Jednym z podstawowych obowiązków bibliotek jest wprowadzenie instrukcji kancelaryjnej.

czytaj więcej »

Pytanie: Od września pracuję w bibliotece szkolnej (szkoła niepubliczna). Pomimo doświadczenia zawodowego i umiejętności szkoła jest dla mnie nowością. Wcześniej biblioteka była prowadzona nieprofesjonalnie. Nie została mi ona przekazana protokołem zdawczo-odbiorczym. Mam nadzieję, że za kilka tygodni uda mi się przeprowadzić skontrum. Czy powinnam sporządzić plan pracy biblioteki? Czy w bibliotece szkolnej trzeba pisać comiesięczne sprawozdania, statystyki – w systemie lub drukowane? Czy wpisując dary, powinno się ustalić ich wartość? W księdze inwentarzowej widzę książki za 0 zł.

czytaj więcej »

Pytanie: Jakie przepisy regulują liczbę dzieci w stosunku do liczby opiekunów? Czy trzeba dzieciom wykupić ubezpieczenie? Jaka dokumentacja obowiązuje? Czy jeżeli rodzice wyrażają zgodę na zajęcia wakacyjne, podczas których odbywają się wycieczki, to czy może być jednorazowa, czy trzeba podpisywać zgodę za każdorazowym wyjściem?

czytaj więcej »

Pytanie: Chcemy zatrudnić głównego księgowego w bibliotece. Czy należy przeprowadzić konkurs na to stanowisko?  Czy wystarczy zamieścić ogłoszenie o poszukiwaniu osoby na stanowisko głównego księgowego na BIP instytucji oraz zatrudnienie go z pominięciem procedury konkursowej?

czytaj więcej »

Budżet to szczególnie ważna część wszystkich wniosków grantowych. Ułatw sobie pracę i skorzystaj z gotowego szablonu przygotowanego przez eksperta pisma Nowoczesna biblioteka 3.0.

czytaj więcej »

Jak zachęcić społeczność lokalną do aktywnego uczestnictwa w życiu biblioteki? Z tym pytaniem codziennie mierzą się bibliotekarze. Sposobów jest wiele, a jednym z nich jest grywalizacja, czyli przenoszenie elementów występujących w grach na grunt, który nie zawsze jest kojarzony z grami, czyli np. do prowadzenie stałej działalności biblioteki. Sprawdź, jak w atrakcyjny sposób zaangażować różne grupy odbiorców do aktywnego uczestnictwa w życiu biblioteki.Pobierz także inne instrukcje:Wakacje w bibliotece – jak przygotować bibliotekę na okres wakacyjny. Instrukcja dla dyrektora biblioteki i bibliotekarzyDyrektor biblioteki. Jak zaspokoić oczekiwania dyrektora i uporać się z każdym zadaniem – instrukcja dla bibliotekarza

czytaj więcej »