WYDANIE ONLINE

Kalendarz programów grantowych, w których biblioteki mogą starać się o pieniądze, jest wypełniony terminami. Praktycznie w każdym miesiącu można znaleźć konkurs, w którym fundacja, instytucja lub inna organizacja chcą podzielić się swoimi środkami finansowymi, by wspierać lokalne inicjatywy. Zobacz, gdzie złożyć wniosek, by zyskać szansę na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Twoja biblioteka może otrzymywać 5.000, 10.000 lub 20.000 zł.

czytaj więcej »

Umowa sponsoringu, podobnie jak każda inna umowa, ma pewne elementy stałe, które powinny zostać w niej zawarte. Ich poznanie i zrozumienie pozwoli bezproblemowo przygotować dokument odpowiadający potrzebom zarówno biblioteki, jaki i oczekiwaniom sponsora. Pierwszym i podstawowym elementem umowy sponsoringowej jest określenie stron, które zawierają porozumienie. Dobrze jest posługiwać się nie tylko samymi danymi instytucji, ale także wskazać osoby decyzyjne w konkretnych podmiotach. W przypadku przedsiębiorstw przeważnie będzie to ktoś z władz lub osoba wskazana przez tę osobę. Będzie to wynikało z dokumentów firmowych i zostanie ustalone w trakcie negocjacji. Po stronie biblioteki przeważnie będzie to dyrektor. W szablonie umowy zostały wskazane konkretne punkty, które mogą zostać zapisane w umowie.

czytaj więcej »

Biblioteki ze swoją szeroką działalnością ciągle poszukują nowych źródeł finansowania. W niepewnych czasach, w których przyszło nam funkcjonować, dotacje programowe często wystarczają zaledwie na pokrycie stałych kosztów funkcjonowania. Rosnące opłaty za media, wynagrodzenia sprawiają, że na działalność pozostaje coraz mniej pieniędzy. Dlatego też dyrektorzy powinni poważnie rozważyć opcję, jaką jest sponsoring działalności bibliotecznej, którego podstawą funkcjonowania powinna być umowa sponsoringu.

czytaj więcej »

Lekcja dla uczniów szkoły podstawowej uwrażliwiająca na przejawy przemocy w życiu codziennym promująca zdrowe relacje, szacunek i tolerancję. Pobierz scenariusz lekcji w wordzie i pdf.

czytaj więcej »

Zaburzenia emocjonalne i psychiczne są powszechne, ale nie wszyscy uczniowie wiedzą, jak zachowywać się wobec dotkniętych nimi osób. Te zajęcia pomogą im inaczej spojrzeć na chorych. Pobierz scenariusz lekcji w wordzie i pdf.

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem po pedagogice społecznej i studiach podyplomowych z bibliotekoznawstwa. Na jakim stanowisku powinnam być zatrudniona: nauczyciel bibliotekarz czy hybrydowo – nauczyciel i bibliotekarz jako pracownik administracyjny?

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem kierownikiem biblioteki publicznej i jednocześnie bibliotekarzem – jedyną osobą zatrudnioną w bibliotece publicznej (w wymiarze 1/1 etatu). Czy mogę ubiegać się o przyznanie stanowiska starszy bibliotekarz, potem kustosz? Czy i w jaki sposób kierownik biblioteki może ubiegać się o wyższe stanowisko, jeżeli spełnia wymagania kwalifikacyjne uprawniające do zajmowania wyższych stanowisk? Kto może przyznać wyższe stanowisko i jakie są procedury? Pracownik kierujący biblioteką publiczną jest zatrudniony na stanowisku kierownika/dyrektora tej instytucji kultury i ustalanie dla niego innego, równoległego stanowiska pracy nie jest uzasadnione.

czytaj więcej »

Coraz częściej biblioteki muszą stawiać czoła wyzwaniom leżącym w obszarze szeroko rozumianego zarządzania. Dotyczy to nie tylko dyrektorów, ale także zwykłych bibliotekarzy. W poszukiwaniu rozwiązań pojawiających się problemów warto korzystać z wiedzy i doświadczenia innych. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie sieci bibliotek.

czytaj więcej »