WYDANIE ONLINE

Aby stworzyć lepsze relacje uczniów i czytelników z biblioteką czy to szkolną, czy publiczną, można nadać jej „imię i nazwisko”. Sprawdza się to szczególnie w szkołach podstawowych.

czytaj więcej »

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Milanówku (Mazowieckie) 23 maja 2022 r. odbyła się konferencja prezentująca wyniki II naboru programu dotacyjnego „Infrastruktura bibliotek 2021–2025” w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

czytaj więcej »

Logo można porównać do odcisku linii papilarnych Twojej szkolnej biblioteki (ale także publicznej). Oznacza to, że powinno być oryginalne i charakterystyczne tylko dla Twojej placówki. Ekslibris zaś może świadczyć o wysokim poziomie intelektualnym i artystycznym nauczyciela bibliotekarza i środowiska szkoły. Sprawdź, jakie narzędzia możesz wykorzystać przy ich tworzeniu.

czytaj więcej »

Święto Światowy Dzień Uchodźcy zwracające uwagę na trudne losy uchodźców nabiera w tym roku głębszego sensu. To nie tylko lekcja empatii lecz także nauka wspólnego życia różnych nacji w jednym kraju.

czytaj więcej »

Jak zachowywać się w różnych sytuacjach? Czy dobre maniery przydają sie w życiu codziennym? Uczestnicy zajęć poszukują odpowiedzi na te i inne pytania w kontekście kultury społecznej.

czytaj więcej »

Czas od zawsze interesował ludzi. Jego odmierzanie było niezbędne do wykonywania różnych prac. Chęć precyzyjnego odmierzania czasu przyczyniła się do powstania zegarów. Zobacz, jak wygląda krótka historia zegara i jak możesz wykorzystać go w zajęciach bibliotecznych.

czytaj więcej »

Hans Chrisitan Andersen, Jo Nesbø, Camilla Lackberg – tych autorów nikomu nie trzeba przedstawiać. Są to czołowi przedstawiciele literatury skandynawskiej, która obok bajek dla dzieci słynie także z kryminałów. Warto jednak odejść na chwilę od beletrystyki, by sprawdzić, co napisane zostało o krajach skandynawskich w literaturze popularnonaukowej i reportażach.

czytaj więcej »

Motywowanie pracowników do wykonywania zadań to jedno z najważniejszych zadań współczesnego dyrektora. Możesz sprawić, aby zarówno młodzi, jak i bardziej doświadczeni bibliotekarze mieli większe poczucie sensu wykonywanej pracy. Wykorzystaj do tego job crafting. Sprawdź, jakie daje korzyści.

czytaj więcej »

Pytanie: Gminna biblioteka publiczna jest instytucją kultury wpisaną do Rejestru IK. Posiada osobowość prawną, ma konto bankowe itp. Czy skarbnik urzędu gminy może mieć dostęp do rachunku bankowego biblioteki na zasadzie podglądu?

czytaj więcej »

Pytanie: W ustawie o bibliotekach nie ma wynagrodzenia za pracę z okazji 45 lat pracy. W regulaminie wynagradzania umieściłam punkt – za pracę po 45 latach w wysokości 300% podstawy. Pani skarbnik z zastępcą wójta nakazały usunąć ten zapis, ponieważ nie ma go w ustawie. Czy mogły tak postąpić? Mam pracownika, który będzie miał wypracowane 45 lat pracy.

czytaj więcej »