WYDANIE ONLINE

Na stronie internetowej Uniwersytetu Jagiellońskiego czytamy, że studia na filologii ukraińskiej rokrocznie może rozpocząć maksymalnie 15 osób. Tymczasem od dnia wybuchu wojny w Ukrainie stale rośnie liczba zapytań o możliwość nauki tego języka. Prawdziwym wyzwaniem nie jest jednak nauka ukraińskiego przez Polaków, ale zaznajomienie z językiem polskim przybywających do nas obywateli Ukrainy. Sprawdź, jak integrować w bibliotece Polaków i Ukraińców.

czytaj więcej »

Scenariusz zajęć o charakterze informacyjno-terapeutycznym pomagających uczniom szkoły podstawowej zmierzyć się z trudnym doświadczeniem, jakim był atak militarny Rosji na Ukrainę. Uczestnicy: uczniowie klas I–VI szkoły podstawowej.

czytaj więcej »

Scenariusz zajęć integracyjnych dla klas mieszanych (polsko-ukraińskich) ułatwiający nowym uczniom adaptację w grupie. Uczestnicy: uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej

czytaj więcej »

Pomysł na popularyzację książek i promocję czytelnictwa wśród najmłodszych uczniów w dniu urodzin słynnego baśni pisarza Hansa Christiana Andersena.

czytaj więcej »

Jak podczas lekcji bibliotecznej przekonać uczniów, że sport to zdrowie? Zapoznaj się ze scenariuszem zajęć promujących aktywność fizyczną w ciekawej dla uczniów formie.

czytaj więcej »

W prostocie tkwi siła, którą powinniśmy wykorzystywać w działaniach bibliotecznych. Zwłaszcza w pracy z młodszymi dziećmi wykorzystanie wody może okazać się kluczem do sukcesu. Przekonaj się, że za jej pomocą można łatwo wprowadzić dzieci w świat nauki.

czytaj więcej »

Dotrzeć do wszystkich uczniów w szkole, zarówno tych aktywnych czytelniczo, jak i wycofanych – jest to podstawowe zadanie nauczyciela bibliotekarza. Dotrzeć do uczniów po to, aby kierować procesem czytania i oddziaływać poprzez literaturę na ich rozwój emocjonalny, kulturalny i estetyczny. Dotrzeć zarówno do każdego ucznia, jak i do nauczyciela, aby dostarczyć odpowiednich materiałów źródłowych i podjąć dialog literacki poprzez wspólne organizowanie zajęć czytelniczych.

czytaj więcej »