WYDANIE ONLINE

Biblioteki publiczne prowadzą wieloaspektowe przedsięwzięcia kulturalnoedukacyjno-upowszechnieniowe. Wymaga ona nakładów finansowych i często jest ograniczana wysokością dotacji. Współpraca z darczyńcami może być rozwiązaniem części problemów finansowych. Sprawdź, jak napisać skuteczną prośbę o wsparcie.

czytaj więcej »

Od 1 stycznia 2022 r. przedsiębiorcy zyskali możliwość dodatkowego odliczenia od podatku dochodowego 50% kosztów poniesionych na rzecz instytucji kultury. Warto wykorzystać ten argument, proponując sponsorom współpracę.

czytaj więcej »

Plan pracy, projekt, lekcja biblioteczna. Zajęcia dla młodzieży, klub komputerowy dla seniorów, strategia działania. Tekst na stronę internetową, post na portal społecznościowy, zdjęcie. Tydzień Bibliotek, Narodowe Czytanie, Noc Bibliotek. Wszystkie te działania wypełniają dzień pracy każdego bibliotekarza. Są one związane z kreatywnym myśleniem i koniecznością analizy wielu pomysłów. Poznaj narzędzia i metody, które ułatwią Ci taką pracę.

czytaj więcej »

Konto Google daje jego posiadaczowi wiele możliwości. Były one opisane w poprzednich numerach. Teraz skupimy się wyłącznie na narzędziu ankiety, a konkretniej na możliwościach, jakie daje nam analizowanie odpowiedzi z wykorzystaniem arkuszy Google.

czytaj więcej »

Pytanie: Sprawa dotyczy biblioteki publicznej w jednoosobowej obsadzie – jeden etat. Jaki zapis i w jakich dokumentach powinien się pojawić w związku z tym, że kierownik biblioteki w 2022 r. będzie odpłatnie pracował w jedną sobotę w miesiącu przez 5 godzin (60 godzin rocznie). Będą to godziny nadliczbowe płatne. Obowiązuje 40-godzinny tydzień pracy, miesięczny okres rozliczeniowy. Natknęłam się na zapis, że nie można planować pracy w godzinach nadliczbowych. Czy w ogóle jest możliwe świadczenie takiej pracy?

czytaj więcej »

Sama wiedza nie wystarczy, aby zdać egzamin. Trzeba umieć ją przetwarzać i wykorzystywać. Aby to osiągnąć, potrzebujemy skutecznego planowania, sprawnego umysłu i umiejętności radzenia sobie ze stresem.

czytaj więcej »

Język to więcej niż tylko słowa, których używamy. To także nasza tożsamość, kultura i historia. Ciekawa lekcja dla młodzieży na trudny temat podana w przystępnej formie. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej

czytaj więcej »