Cel ogólny:
Pokochać siebie: o akceptacji własnego ciała – scenariusz lekcji bibliotecznej
Dorastający uczniowie często stają się niewolnikami swojego ciała, a raczej wyobrażenia o tym, jakie powinno być. Podczas tej lekcji zrozumieją, że ciało nie określa wartości człowieka oraz rozpoczną podróż ku akceptacji swojego wyglądu. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej
- większa akceptacja własnego ciała.
Cele szczegółowe, uczeń:
- zna pojęcia związane z tematyką zajęć,
- analizuje przyczyny niechęci do własnego ciała,
- dostrzega jego pozytywne aspekty,
- uczy się akceptacji własnego ciała,
- wykorzystuje zasoby internetu do zdobycia potrzebnych informacji,
- rozwija umiejętność pracy w grupie i dyskusji.
Materiały pomocnicze:
Materiał pomocniczy Wprowadzenie
Karta pracy Pojęcia
Materiał pomocniczy Dlaczego nastolatki nie lubią swojego ciała?
Film Ciało nie określa (8:26 min.) dostępny na https://youtu.be/l9WN9dqNTdY?si=WnB9hey7ebJpQegB
Karta pracy Pokochać siebie – moja droga do akceptacji własnego ciała
Materiał pomocniczy Podsumowanie
Komputery (telefony) z dostępem do internetu
Tablica, kilka dużych arkuszy papieru i flamastry
Kartki i długopisy
Czas trwania: 120 minut
Zajęcia możesz przeprowadzić z całą klasą lub w dwóch grupach: tylko z dziewczętami oraz tylko z chłopcami. Jeśli w lekcji uczestniczy cała klasa, uczniowie mniej chętnie wypowiadają się. Może to utrudnić przeprowadzenie niektórych ćwiczeń.
Pokochać siebie: o akceptacji własnego ciała – scenariusz lekcji bibliotecznej: przebieg zajęć
Przygotowanie
1. Burza mózgów – prowadzący pyta:
- Z czym kojarzy wam się słowo „ciało”?
Następnie prosi o dokończenie zdania: „Lubię moje ciało/Nie lubię mojego ciała, ponieważ ...”. Uczniowie zapisują zdania na małych kartkach, które wykorzystają w dalszej części zajęć.
2. Wprowadzenie tematu – uczestnicy czytają przygotowane przez nauczyciela zdania (Materiał pomocniczy Wprowadzenie), a następnie formułują temat zajęć (wspólnie, w grupach lub w parach). Nauczyciel zapisuje temat(y) na tablicy.
Motywem przewodnim lekcji jest akceptacja własnego ciała – powinien się on pojawić w temacie/tematach zaproponowanych przez uczniów.
Realizacja
1. Pojęcia – uczestnicy formułują definicje pojęć związanych z akceptacją własnego ciała lub jej brakiem (Karta pracy Pojęcia). Zadanie wykonują w grupach.
2. Burza mózgów – uczniowie tworzą mapę umysłu z nagłówkiem: „Dlaczego nastolatki nie lubią swojego ciała”.
Klasa wykonuje zadanie wspólnie lub w grupach. Po zakończeniu zadania podsumuj najważniejsze punkty. Uzupełnij listę o brakujące przyczyny (Materiał pomocniczy Dlaczego nastolatki nie lubią swojego ciała?)
3. Dyskusja – uczniowie zastanawiają się, co najbardziej przeszkadza w akceptacji własnego ciała i dlaczego.
Podziel klasę na mniejsze grupy (kameralnie = bezpiecznie).Najlepiej, jeśli dziewczęta i chłopcy będą pracowali osobno. Pozwól im swobodnie podyskutować. Nie przysłuchuj się rozmowom i nie proś o podsumowanie dyskusji na forum klasy.
4. Film – klasa ogląda film Ciało nie określa.
5. Praca indywidualna – po projekcji filmu uczestnicy siedzą chwilę w ciszy, a następnie sięgają po swoje notatki z pierwszej części zajęć (Przygotowanie, punkt 1). Czytają je w skupieniu i przystępują do wykonania zadania (Karta pracy Pokochać siebie – moja droga do akceptacji własnego ciała).
Ważne! Tego zadania nie omawiaj.
Podsumowanie
Komentarz bez słów – nauczyciel odczytuje zdania (Materiał pomocniczy Podsumowanie), a uczniowie kiwają głowami, jeśli zgadzają się z ich treścią.
Materiał pomocniczy Wprowadzenie
Wydrukuj poniższe zdania i rozdaj uczniom do przeczytania. Jeśli grupa jest mniejsza, potnij materiał na części i powiększone odbitki umieść w różnych miejscach sali, aby mogli spokojnie i stopniowo zapoznać się z ich treścią (to wywrze na nich większe wrażenie).
94% nastolatek wstydzi się swojego ciała. (USA) |
Polskie nastolatki są najbardziej krytyczne w stosunku do swojego wyglądu. (Europa, raport WHO) |
52% dziewcząt i 31% chłopców w wieku 15 lat nienawidzi swojego ciała. (raport WHO) |
Połowa polskich nastolatków nienawidzi siebie. |
Coraz młodsze dzieci nie akceptują siebie. |
Korzystanie z mediów społecznościowych znacząco zwiększa ryzyko krytycznego oceniania własnego ciała wśród dzieci i młodzieży. (badanie CCDH – Center for Countering Digital Hate) |
Pokochać siebie: o akceptacji własnego ciała – scenariusz lekcji bibliotecznej: karta pracy Pojęcia
(polecenie) Wyszukajcie w internecie znaczenia poniższych pojęć i zapiszcie je w tabeli. Co mają ze sobą wspólnego?
Pojęcie | Definicja |
Fat shaming | |
Body shaming | |
Dysmorfobia | |
Anoreksja | |
Bigoreksja |
Materiał pomocniczy Dlaczego nastolatki nie lubią swojego ciała?
Przyczyny nielubienia własnego ciała:
1. Negatywne komentarze na temat ciała pochodzące od rodziców, nauczycieli, rówieśników – Jak ty wyglądasz? / Z taką buzią kariery nie zrobisz. / Coś ty z siebie zrobiła? / Może jeszcze wyładniejesz./ Czy ty przytyłeś?(Zapytaj uczestników, jakie inne komentarze na temat wyglądu słyszeli od innych osób.)
2. Zmiany wyglądu ciała związane z dojrzewaniem.
3. Chęć podobania się.
4. Potrzeba wyróżnienia się.
5. Pragnienie zdobycia popularności i akceptacji otoczenia.
6. Wszechobecny kult ciała – masz być piękna, zgrabna, zadbana, doskonała, wysportowana.
7. Nierealistyczny obraz ciała promowany przez media –podrasowane komputerowo zdjęcia, operacje plastyczne, botoks, nienaturalnie szczupła (anorektyczna) sylwetka.
8. Moda na publikowanie idealnych selfies – konieczność „poprawiania” siebie, retusz, filtry.
9. Reklamy sugerujące, że coś jest nie tak z naszym wyglądem i że musimy to zmienić – schudnąć, używać lepszych kosmetyków, mieć dłuższe rzęsy, większe mięśnie, szczuplejsze nogi itp.
10. Lęk przed odrzuceniem, krytyką, wyśmianiem.
11. Niskie poczucie własnej wartości – przekonanie, że bez pięknego ciała jestem mało wart.
12. Identyfikowanie atrakcyjnego ciała z sukcesem – piękni są szczęśliwi, łatwiej znajdują partnera, dobrą pracę, więcej zarabiają itp.
13. Skupianie się wyłącznie na wyglądzie.
14. Perfekcjonizm.
Karta pracy Pokochać siebie – moja droga do akceptacji własnego ciała
(polecenie) Zastanów się, co możesz zrobić, aby lepiej poczuć się w swoim ciele i je zaakceptować nawet, jeśli wydaje ci się niedoskonałe. Wykorzystaj swoje przemyślenia z dzisiejszej lekcji oraz informacje znalezione w internecie. Następnie stwórz plan działania: listę TWOICH kroków do akceptacji TWOJEGO ciała.
Pamiętaj: to ty decydujesz, jakie kroki postawisz na tej drodze i ile ich będzie.
Odwiedź te strony:
Moja droga do akceptacji własnego ciała
Kroki | Opis |
Materiał pomocniczy Podsumowanie
Zdania do odczytania
1. Każde ciało jest inne.
2. Moje ciało nie określa, kim jestem.
3. Moje ciało zasługuje na szacunek.
4. Moje ciało dobrze mi służy.
5. Będę zawsze słuchać mojego ciała.