Cel ogólny:
Nic mi się nie chce: o depresji młodzieńczej – scenariusz lekcji bibliotecznej
Depresja młodzieńcza atakuje coraz częściej, jednak świadomość społeczna dotycząca problemu jest stosunkowo niska. Ta lekcja „odczarowuje” depresję oraz dostarcza uczestnikom praktycznych narzędzi do rozpoznawania choroby i poszukiwania pomocy. Uczestnicy: uczniowie klas VI–VIII szkoły podstawowej oraz szkoły ponadpodstawowej. Lekcja do pobrania także w formacie pdf.
- zwiększenie świadomości na temat depresji młodzieńczej.
Cele szczegółowe, uczeń:
- zna objawy i przyczyny depresji młodzieńczej,
- potrafi dostrzegać wczesne sygnały ostrzegawcze,
- poszerza wiedzę na temat problemu,
- zgłasza się po pomoc, gdy zajdzie taka potrzeba,
- rozwija umiejętność autorefleksji, pracy w grupie i dyskusji.
Materiały pomocnicze:
Zdjęcia osób cierpiących na depresję (do pobrania z Internetu)
Tablica lub 2 duże arkusze papieru i flamaster
Karta pracy Odkrywamy depresję
Długopisy
Materiał pomocniczy Prawda o depresji
Materiał pomocniczy Pomoc w depresji
Książki o depresji (ekspozycja zasobów biblioteki)
Czas trwania: 60 minut
Przebieg zajęć:
Przygotowanie
Wprowadzenie tematu – prowadzący nawiązuje do zdjęć wyeksponowanych w pomieszczeniu i pyta: Jak odbieracie te osoby? Dlaczego?
Następnie informuje, że wszyscy ci ludzie cierpią (cierpieli) na depresję i że często trudno ją od razu rozpoznać.
Wybierz zdjęcia ludzi, którzy smutek i przygnębienie mają wypisane na twarzy, ale także tych, którzy ja umiejętnie potrafią ukrywać za uśmiechem (np. aktorzy lub muzycy). Zdjęcia znajdziesz w internecie. Wpisz hasło „Jak wygląda depresja” w wyszukiwarkę Google i wejdź w Obrazy. Wydrukuj kilka zdjęć i umieść je przy wejściu, aby uczniowie wchodząc do sali musieli na nie spojrzeć.
Realizacja
1. Burza mózgów – uczestnicy podają słowa kojarzące im się z pojęciem depresja, a nauczyciel zapisuje je na tablicy.
2. Pogadanka – prowadzący mówi: Ludzi z depresją jest coraz więcej. Około 20% młodzieży cierpi na depresję młodzieńczą. To aż co piąta osoba w grupie, w klasie. Nie zawsze wiemy, że dotknęła nas depresja. Nie zawsze potrafimy ją rozpoznać u innych. Łatwo pomylić ją ze spadkiem nastroju lub ze złym humorem (chandrą). Dziś przyjrzymy się objawom i zachowaniom towarzyszącym depresji młodzieńczej, abyście mogli szybciej i skuteczniej reagować.
3. Praca z tekstem – uczniowie dzielą się na kilkuosobowe grupy. Czytają tekst źródłowy i tworzą listę objawów depresji (Karta pracy Odkrywamy depresję).
Ważne! Tekst znajdziesz na stronie https://receptomat.pl/post/de/jak-rozpoznac-depresje-wsrod-mlodziezy. Wydrukuj go i powiel (po 1 egzemplarzu dla każdej grupy). W zależności od wieku uczniów tekst możesz przyciąć i dać im do przeczytania wybrane fragmenty. Zachęć uczestników do dopisywania własnych komentarzy i refleksji. Być może posiadają już wiedzę na ten temat.
4. Dyskusja – klasa omawia na forum odpowiedzi na trzy ostatnie pytania zawarte w Karcie pracy, a nauczyciel podsumowuje najważniejsze wnioski z dyskusji, np. młodzież jest bardziej podatna na stres z powodu zmian związanych z dojrzewaniem, szkoła może przyspieszyć/pogłębić depresję (presja, wysokie wymagania, brak wolnego czasu), wielu młodych ludzi żyje w izolacji społecznej (uzależnienie od mediów społecznościowych, mało kontaktów z rówieśnikami), młodzi są bardziej podatni na uzależnienia, życie nastolatka jest trudne/szare/skomplikowane.
5. Prawda czy fałsz – nauczyciel sprawdza, czy uczniowie dobrze rozumieją zjawisko depresji. Odczytuje zdania związane z tematem zajęć (Materiał pomocniczy Prawda o depresji), a uczestnicy zajmują stanowisko: jeśli zgadzają się ze stwierdzeniem/uważają je za prawdziwe, podnoszą rękę. Za każdym razem 1–2 uczniów uzasadnia swój wybór.
6. Burza mózgów – nauczyciel pyta: Co możecie zrobić, gdy podejrzewacie, że macie depresję? Zapisuje propozycje uczniów na tablicy. Następnie rozdaje Materiał pomocniczy Pomoc w depresji.
Podsumowanie
Prowadzący zachęca uczniów do zapoznania się z pozycjami książkowymi dotyczącymi tematu, które znajdują się w zasobach biblioteki. Może odczytać krótki fragment z wybranej pozycji.
Karta pracy Odkrywamy depresję
(polecenie) Przeczytajcie tekst, porozmawiajcie o nim, a następnie odpowiedzcie na poniższe pytania.
Co to jest depresja młodzieńcza? Dlaczego w jej nazwie pojawia się słowo „młodzieńcza”? | |
Jakie są jej objawy? | |
Co odróżnia ją od depresji dorosłych? | |
Skąd bierze się depresja wśród nastolatków? | |
Czy depresję można przeczekać (czy mija sama)? | |
Co, waszym zdaniem, jest najtrudniejsze w rozpoznaniu depresji u siebie lub u kogoś innego? Dlaczego? |
Materiał pomocniczy Prawda o depresji
Stwierdzenie | Prawda czy fałsz? |
Ten, kto ma przyjaciół, nigdy nie zachoruje na depresję. | Fałsz. Depresja może dotknąć każdego. Jej przyczyny są bardziej złożone (patrz Karta pracy Odkrywamy depresję). |
Samotność i izolacja społeczna sprzyjają występowaniu depresji. | Prawda. Ograniczone kontakty z innymi lub ich brak wywołują negatywne emocje i lęk, a to sprzyja rozwojowi depresji. Dobrym przykładem jest czas pandemii, który był też czasem izolacji społecznej. Po jej zakończeniu liczba młodych ludzi cierpiących na depresję znacznie wzrosła. |
Wsparcie w domu może uchronić nas przed depresją. | Prawda. Zainteresowanie rodziców dzieckiem i jego życiem, rozmowy i pomoc w rozwiązywaniu problemów pomagają radzić sobie z negatywnymi emocjami oraz zwiększają poczucie bezpieczeństwa i odporność na stres. Ryzyko wystąpienia depresji jest wtedy niższe. |
Depresja dotyka tylko słabych i leniwych. | Fałsz. Depresja może dotknąć każdego. |
Depresja to tylko zmiany nastroju. | Fałsz. Depresja wpływa na cały organizm. Wywołuje różne objawy fizyczne, np. bóle głowy, zmęczenie, a także problemy ze snem i koncentracją, zmiany wagi ciała itp. |
Depresja to nic poważnego. | Fałsz. Nieleczona depresja niszczy życie. Kiedy się pogłębia, czasami nie chce się dłużej żyć i pojawiają się myśli (a nawet próby) samobójcze. |
Depresja nie jest prawdziwą chorobą. | Fałsz. Depresja to choroba, którą trzeba leczyć. |
Materiał pomocniczy Pomoc w depresji
- Jaka jest najodważniejsza rzecz, jaką kiedykolwiek powiedziałeś? – spytał chłopiec. - Pomóż mi – odparł koń. (Chłopiec, kret, lis i koń, Charlie Mackesy) |
Jeśli podejrzewasz, że masz depresję:
1. Porozmawiaj z kimś bliskim i podziel się z nim swoimi obawami.
2. Zadzwoń do telefonu zaufania.
- Telefon Całodobowej Pomocy Psychologicznej: 800 702 222
- Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji: 22 594 91 00
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży: 116 111
- ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania: 22 484 88 01
3. Zrób test Kutchera dostępny nahttps://dobrzezejestes.org/testy/testdepresjimlodziez/.
4. Zgłoś się do lekarza, który skieruje cię na badania u specjalisty.
5. Zaakceptuj to, że jesteś chory.
6. Dowiedz się jak najwięcej o tej chorobie, abyś rozumiał, co się z tobą dzieje. Informacje znajdziesz w Internecie oraz w książkach.
7. Zmień styl życia:
- wprowadź zdrową dietę i aktywność fizyczną,
- rób to, co lubisz,
- unikaj używek,
- ogranicz korzystanie z technologii cyfrowych,
- częściej rozmawiaj/spotykaj się z ludźmi.
Zdrowy styl życia to także doskonały sposób zapobiegania depresji.