Jak przeprowadzić skontrum ręcznie – praktyczne wskazówki

Pracuję w bibliotece szkolnej w szkole niepublicznej. Podobno istnieje obowiązek przesyłania osobiście przez bibliotekarza sprawozdania, statystyki do GUS. Mam praktykę w pracy w bibliotekach publicznych i tam dane do GUS przesyłał dyrektor lub instruktorka metodyczna na podstawie naszych comiesięcznych, kwartalnych, rocznych statystyk. Objęłam placówkę, muszę zrobić skontrum (system e-biblio). Jak rozpocząć pracę, gdy:

• jest wiele niezinwentaryzowanych, wpisanych książek,

• występują luki inwentarzowe,

• większość książek nie ma kodów kreskowych,

• ileś numerów inwentarzowych jest błędnie nadana,

• nie mam (jak na razie) dostępu do faktur, protokołów darów/ ubytkowania.

Obecnie robię selekcje książek niewpisanych. Chcę je jak najszybciej wpisać. Następnie sprawdzę luki inwentarzowe. Nie wszystkie książki przeszły ze starego systemu MOL do nowego e-biblio (miało to miejsce kilka lat temu). Czy w tym momencie jest techniczna szansa ze strony IT, żeby zintegrować katalog? Czy jest też możliwość wyodrębnienia z księgozbioru głównego podręczników?