Sto lat! Sto lat! Urodziny w bibliotece – innowacja pedagogiczna

Urodziny w bibliotece? Tak! To możliwe. W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie przy Podkarpackim Zespole Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie w roku szkolnym 2023/2024 wdrożono metodyczną innowację pedagogiczną łączącą promocję czytelnictwa, kreatywną zabawę i urodzinowe przyjęcie w jedno wydarzenie. Biblioteczna uroczystość realizowana jest w edukacyjno-rekreacyjnej formie przyjęcia urodzinowego dla pierwszoklasistów. Na zaproszenie bibliotekarzy odwiedzają oni bibliotekę, gdzie obchodzą swoje siódme urodziny. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę zdaniem Sabiny Szklarskiej, nauczyciela bibliotekarza.

W PBW w Krośnie najmłodsza grupa czytelników, czyli dzieci, jest bardzo częstym gościem. Cyklicznie organizujemy kultowe już w naszym lokalnym środowisku wydarzenia i imprezy czytelnicze, takie jak Mikołajkowe Czytanie Dzieciom, Ferie w bibliotece, Dzień Dziecka w bibliotece i wiele innych. Wdrażając innowację również nie zapomnieliśmy
o naszych milusińskich.

Potrzeba wdrożenia innowacji „Sto lat! Sto lat! Urodziny w bibliotece” wynika ze zmiany postrzegania biblioteki jako miejsca atrakcyjnego i odpowiednio dostosowanego dla organizacji urodzin dla dzieci w edukacyjno-rozrywkowej formie w oparciu o pracę z książką. Rodzice siedmiolatków (oraz innej grupy wiekowej dzieci) coraz częściej organizują swoim pociechom przyjęcia urodzinowe w salach zabaw, parkach rozrywki, domach kultury i centrach animacji kultury, kinach a nawet muzeach.