Standardy Ochrony Małoletnich  – nowy obowiązek dla bibliotek

Standardy Ochrony Małoletnich  – nowy obowiązek dla bibliotek

Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich ma każdy organ zarządzający jednostką systemu oświaty oraz inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni. Musi go także wprowadzić organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich. Sprawdź, co musi znaleźć się w Standardach Ochrony Małoletnich.

W Standardach Ochrony Małoletnich muszą się znaleźć m.in.:

• wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone;
  • zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet;
  • procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie;
  • zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
  • W standardach uwzględnia się sytuację dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Ale to nie wszystko.

Obejrzyj szkolenie, które przygotował Mariusz Kusion, trener nauki i szkoleń prawnych, i dowiedz się szczegółów. Pamiętaj, że już od 15 sierpnia 2024 r. będą przeprowadzane kontrole wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich.

Obejrzyj najnowsze wideoszkolenia:

Książka w promocji działań biblioteki – sprawdź, jak wykorzystać potencjał książek

Nauczyciel bibliotekarz: jak rozmawiać z dyrektorem o swojej pracy w szkole oraz o pieniądzach

Sprawdzone przykłady zajęć bibliotecznych z niskim budżetem – gotowe kosztorysy

Zapracowany bibliotekarz – zaplanuj swoją pracę i spełnij oczekiwania dyrektora biblioteki

Kreatywny bibliotekarz to Ty

Bibliotekarz a dyrektor – jak otwarcie rozmawiać z dyrektorem, aby dobrze czuć się w bibliotece

Wolontariusz w bibliotece – instrukcja dla dyrektora instytucji kultury