Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.

Biblioteka to my – relacja z 15. Forum Młodych Bibliotekarzy: Kielce 2023

W dniach 28-29 września 2023 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyła się jubileuszowa 15 edycja Forum Młodych Bibliotekarzy. Pod hasłem Biblioteka to my ponad 100 bibliotekarzy z całej Polski rozmawiało na różne tematy związane z szeroko rozumianym bibliotekarstwem.

Nauczyciele bibliotekarze bibliotek szkolnych w szkołach podstawowych otrzymają laptopy

W pierwszej kolejności bony otrzymują nauczyciele klas IV-VIII szkół podstawowych, ale wnioskować o nie mogą również pedagodzy, wychowawcy świetlic szkolnych, nauczyciele bibliotekarze, nauczycielki na urlopach macierzyńskich i wychowawczych. Pozostałe grupy nauczycieli, które są uprawnione do otrzymania bonu, będą mogły skorzystać z niego najpóźniej do końca roku szkolnego 2023/2024 - potwierdza minister cyfryzacji.

Dane statystyczne dotyczące bibliotek za 2022 rok

W 2022 r. w województwie mazowieckim działało 946 bibliotek publicznych i ich filii (o 0,5% więcej niż rok wcześniej). Czytelnicy aktywnie wypożyczający książki to głównie osoby w wieku 25–60 lat (47,5%) oraz w wieku do 24 lat (35,9%). Nieco mniej wśród użytkowników bibliotek jest osób, które ukończyły 60 lat (16,7%). 44,6% ogółu czytelników stanowią osoby pracujące, a 31,2% – uczące się.

9. wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek odbędzie się już w sobotę 7 października 2023 r. pod hasłem „Absurd nie czytać”

Udział zgłosiło już 1400 bibliotek z całej Polski, codziennie dołączają kolejne. Noc Bibliotek to jedno z największych wydarzeń czytelniczych w Polsce. W niekonwencjonalny sposób zachęca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbliższych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, otwartych i dostępnych. Wspólnie tej wyjątkowej nocy kierujemy światło na biblioteki,pokazując wspierającą moc literatury i siłę lokalnej społeczności, byjak najwięcej ludzi uznało je za swoje miejsca.

Nowy obowiązek: Standardy Ochrony Małoletnich w instytucjach kultury

Standardy Ochrony Małoletnich mają na celu wzmocnić ochronę dzieci przed rożnymi formami przemocy. Będzie musiał je opracować i wdrożyć każdy organ zarządzającynie tylko placówką oświatową, opiekuńczą czy wychowawczą, ale też religijną, artystyczną, medyczną, sportową, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni. Innymi słowy chodzi o wszystkie placówki pracujące z osobami do 18 r.ż.

Jakie są zasady tworzenia bibliotek naukowych

W artykule opisano poszczególne typy bibliotek naukowych wraz z aktualnymi przepisami regulującymi ich organizowanie przez różne podmioty. Tak naprawdę treść art. 21 ustawy o bibliotekach powinna przejść duże zmiany, aby dostosować ją do licznych zmian w systemie szkolnictwa wyższego z ostatnich 5 lat.

Wynagrodzenie głównego księgowego w bibliotece

Pytanie: Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej otrzymują najniższą płacę minimalną zgodną z ustawą. Od 1 lipca jest to 3.600,00 zł. Czy jest to właściwa stawka dla głównego księgowego; czy nie powinna wynikać z tabeli zaszeregowania?

Praca zdalna w praktyce – stanowisko Głównego Inspektoratu Pracy z 27 lipca 2023 r.

Pomimo tego że przepisy o pracy zdalnej obowiązują od 7 kwietnia 2023 r. ciągle budzą wiele wątpliwości. Poprosiliśmy Główny Inspektorat Pracy o zajęcie stanowiska w sprawie stosowania przepisów dotyczących pracy zdalnej.

Jak będzie wyglądała biblioteka pedagogiczna przyszłości

Jedyna pewna rzeczą pchającą nas ku przyszłości jest rozwój. Jego podstawą jest namysł nad tym, gdzie będziemy znajdować się za kilka laT, co będziemy robić, jak będzie wyglądał otaczający nas świat? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy VII Nowego Ogólnopolskiego Forum Bibliotek Pedagogicznych.

Chat GPT (sztuczna inteligencja) w pracach konkursowych w bibliotece

Czy organizatorzy konkursu plastycznego, filmowego, muzycznego lub literackiego mogą zakazać uczestnikom zgłaszania prac, które powstały z wykorzystaniem sztucznej inteligencji (SI)? Tak, mają do tego prawo… Tylko, czy ma to jakikolwiek praktyczny wymiar, żeby nie powiedzieć - sens? W tym artykule próbujemy zmierzyć się z kilkoma wątpliwościami natury prawnej, które – nomen omen – są „generowane” przez czat GPT.