W czym pomoże doradca płatnika składek ZUS

Od 1 lutego 2018 r. w każdej placówce ZUS płatnicy mogą korzystać z pomocy doradców płatnika składek. Na czym polega pomoc doradcy?

Poznaj 10 terminów (wyrazów, określeń), których nie wolno używać w umowach zlecenia

Zatrudniając osoby na umowę zlecenie należy bardzo dokładnie analizować zapisy tworzonych umów. Nieodpowiednio sformułowane, mogą narazić zatrudniającego na zarzuty celowego zawarcia umowy zlecenie zamiast umowy o pracę, co może spowodować postępowania sądowego i wysokie kary. Sprawdź, jak się przed tym uchronić.

Od kiedy pracownik jest w drodze do pracy

Przepisy nie precyzują początku i końca drogi do pracy lub z pracy. A ma to istotne znaczenie, gdyż może decydować o wysokości świadczeń przysługujących pracownikowi na skutek zaistniałego wypadku, który wydarzy się poza miejscem zatrudnienia. Sprawdźmy zatem, jakie jest stanowisko resortu pracy.

Czy podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim pracownik może być ukarany naganą oraz karą pieniężną

Pytanie: Pracownik „przyłapany” na piciu alkoholu w pracy następnego dnia otrzymał zwolnienie lekarskie, które jest systematycznie przedłużane. Czy możemy ukarać go naganą oraz karą pieniężną podczas pobytu na wspomnianym zwolnieniu, czy też musimy poczekać na jego powrót do firmy?

Czy kierownik działu kadr i płac będzie mógł być inspektorem ochrony danych

Poznaj odpowiedź na pytanie, czy zgodnie z przepisami ogólnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO) osoba zatrudniona jako kierownik działu kadr i płac po 25 maja 2018 r. będzie mogła pełnić jednocześnie funkcję inspektora ochrony danych.

Co planuje skontrolować PIP w 2018 r.

W 2018 r. inspektorzy pracy przeprowadzą 72 tys. kontroli – wynika z opracowanego na przyszły rok programu działania PIP. Wśród nowych zadań inspekcji znajdą się m.in. kontrole wynikające z planowanych ograniczeń w handlu w niedzielę. Po raz pierwszy w całym kraju PIP zamierza również przeprowadzić analizę stanu zaległości urlopowych w jednostkach samorządowych.

9 zasad sporządzania dokumentów rozliczeniowych w 2018 roku

Sporządzając dokumenty rozliczeniowe, płatnicy powinni pamiętać o ważnych zasadach. Oto praktyczna instrukcja, z której warto skorzystać.