Od 28 listopada 2020 r. można udostępniać zbiory. Rekomendacje Biblioteki Narodowej
Na podstawie § 10 ust. 22 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii od 28 listopada do dnia 27 grudnia 2020 roku prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki należy zamieścić informację o dopuszczalnym limicie czytelników przebywających w bibliotece oraz podjąć środki zapewniające jego przestrzeganie.

Będą świadczenia postojowe i zwolnienie ze składek ZUS w kulturze
Objęcie świadczeniem postojowym i zwolnieniem ze składek ZUS branży kultury, w tym freenlancerów, w ramach ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych– zapowiedział podczas spotkania Zespołu Antykryzysowego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wicepremier Piotr Gliński. Sprawdź, na co mogą liczyć instytucje kultury i osoby związane ze światem kultury.

9 listopada: rekomendacje Biblioteki Narodowej dla bibliotek publicznych i naukowych
Biblioteka Narodowa przedstawia rekomendacje dotyczące bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach oraz przypomina o obowiązujących przepisach w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.
Rekomendacje BN dotyczące funkcjonowania bibliotek podczas epidemii, stan na 19 października 2020 roku
Biblioteka Narodowa przedstawia zbiór zaktualizowanych rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach oraz przypomina o obowiązujących przepisach w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.
Rekomendacje BN dotyczące funkcjonowania bibliotek podczas epidemii, stan na 19 października 2020 roku
Biblioteka Narodowa przedstawia zbiór zaktualizowanych rekomendacji dotyczących bezpieczeństwa epidemicznego w bibliotekach oraz przypomina o obowiązujących przepisach w trosce o bezpieczeństwo pracowników i czytelników.

Wskaźniki i stawki aktualne od 1 września 2020 r.
Od 1 września 2020 r. zmieniły się wskaźniki. Sprawdź aktualną wysokość wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, składek na ubezpieczenia społeczne pracowników młodocianych, kwoty ograniczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego/świadczenia rehabilitacyjnego po ustaniu zatrudnienia, przychodów dodatkowych, które wpływają na zmniejszenia emerytury lub renty. Miej pod ręką kilkadziesiąt innych wskaźników i stawek, bez których poprawnie nie obliczysz wynagrodzeń.

Wytyczne dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii
Od 4 maja biblioteki mogą być otwarte. Dlatego też Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS przygotowało wytyczne, jak zminimalizować ryzyko zakażenia w bibliotece. Celem wdrażania procedur jest dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników bibliotek oraz użytkowników.

Podwyżki dla nauczycieli od 1 września 2019 r.
W Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, które podwyższa wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli. Sprawdź, ile dokładnie wyniesie wynagrodzenie nauczycieli od 1 września 2019 r.

Nowe reguły podziału części oświatowej subwencji ogólnej na 2019 r.
W związku z podwyżką płac nauczycieli i wprowadzenie dodatku na start konieczne okazało się wprowadzenie zmian w zakresie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej. Sprawdź, jakie zmiany przewidziano w projekcie rozporządzenia MEN.