Nowoczesna Biblioteka to idealne miejsce dla osób zainteresowanych najnowszymi trendami i zmianami w świecie prawa. Nasza strona zawiera wiele cennych informacji na temat najnowszych ustaw, zmian w przepisach oraz orzeczeń sądowych. Dzięki naszej stronie, będziesz mógł/mogła być na bieżąco z najnowszymi zmianami, które mają wpływ na Twoje życie prywatne i zawodowe. W naszych artykułach omawiamy wiele tematów, takich jak prawo pracy, podatki, własność intelektualna oraz wiele innych.

Lekcje biblioteczne a standardy ochrony małoletnich

Od 15 lutego 2024 r. przeważająca część instytucji kultury musi opracować i wdrożyć dokument w postaci standardów ochrony małoletnich. Ma na to maksymalnie 6 miesięcy. Dotyczy to również tych bibliotek, które prowadzą zajęcia (lekcje) dla dzieci – stale, regularnie bądź tylko okazjonalnie. Sprawdź szczegóły.

Lex Kamilek: nowe obowiązki przy zatrudnianiu pracowników bibliotek

Od 15 lutego 2024 r. nowo zatrudniana kadra m.in. instytucji kultury musi złożyć dodatkowe dokumenty, które potwierdzają, że osoby te nie były karane za czyny pedofilskie, czyny przeciwko życiu i zdrowiu lub przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Sprawdź szczegóły i obejrzyj szkolenie.

Sztuczna inteligencja w bibliotece, czyli jak bibliotekarz może ułatwić sobie codzienną pracę

Sztuczna inteligencja w bibliotece, czyli jak bibliotekarz może ułatwić sobie codzienną pracę

Najpopularniejsze słowo i zjawisko ubiegłego roku? Bez wątpienia sztuczna inteligencja (AI). Wszyscy o niej mówimy, większość już z niej korzysta. Na czym polega i w jaki sposób można wykorzystać ją w pracy bibliotekarza i w funkcjonowaniu biblioteki.Z artykułu eksperta pisma Nowoczesna biblioteka 3.0 dowiesz się:W jaki sposób można wykorzystać w bibliotece sztuczną inteligencję: wyszukiwanie informacji – katalogi i multiwyszukiwarki, katalogowanie, rekomendacje czytelnicze, komunikacja zewnętrzna i wewnętrzna, bezpieczeństwo informatyczne i ochrona danych, animacja czytelnictwa, marketing, promocja

Standardy Ochrony Małoletnich  – nowy obowiązek dla bibliotek

Standardy Ochrony Małoletnich – nowy obowiązek dla bibliotek

Obowiązek wprowadzenia standardów ochrony małoletnich ma każdy organ zarządzający jednostką systemu oświaty oraz inną placówką oświatową, opiekuńczą, wychowawczą, resocjalizacyjną, religijną, artystyczną, medyczną, rekreacyjną, sportową lub związaną z rozwijaniem zainteresowań, do której uczęszczają albo w której przebywają lub mogą przebywać małoletni. Musi go także wprowadzić organizator działalności oświatowej, opiekuńczej, wychowawczej, resocjalizacyjnej, religijnej, artystycznej, medycznej, rekreacyjnej, sportowej lub związanej z rozwijaniem zainteresowań przez małoletnich. Sprawdź, co musi znaleźć się w Standardach Ochrony Małoletnich.W Standardach Ochrony Małoletnich muszą się znaleźć m.in.: wymogi dotyczące bezpiecznych relacji między małoletnimi, a w szczególności zachowania niedozwolone; zasady korzystania z urządzeń elektronicznych z dostępem do sieci Internet; procedury ochrony dzieci przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie; zasady ustalania planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia. W standardach uwzględnia się sytuację dzieci niepełnosprawnych oraz dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Ale to nie wszystko.Obejrzyj szkolenie, które przygotował Mariusz Kusion, trener nauki i szkoleń prawnych, i dowiedz się szczegółów. Pamiętaj, że już od 15 sierpnia 2024 r. będą przeprowadzane kontrole wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich.Obejrzyj najnowsze wideoszkolenia:Książka w promocji działań biblioteki – sprawdź, jak wykorzystać potencjał książekNauczyciel bibliotekarz: jak rozmawiać z dyrektorem o swojej pracy w szkole oraz o pieniądzachSprawdzone przykłady zajęć bibliotecznych z niskim budżetem – gotowe kosztorysyZapracowany bibliotekarz – zaplanuj swoją pracę i spełnij oczekiwania dyrektora bibliotekiKreatywny bibliotekarz to TyBibliotekarz a dyrektor – jak otwarcie rozmawiać z dyrektorem, aby dobrze czuć się w biblioteceWolontariusz w bibliotece – instrukcja dla dyrektora instytucji kultury

III nabór Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 2 rozstrzygnięty

Prawie 55 mln zł dofinansowania na lata 2024-2025 otrzyma, decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 27 bibliotek, które uzyskały najwyższą punktację w trzecim naborze w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Priorytet 2, Kierunek interwencji 2.1. „Infrastruktura bibliotek 2021-2025”. Sprawdź, które biblioteki otrzymały dofinansowanie.

Skontrum materiałów bibliotecznych a inwentaryzacja księgozbioru

Księgozbiory objęte ewidencją księgową, które mają cechy środków trwałych, inwentaryzuje się na ostatni dzień roku obrotowego. Jednak w związku z tym, że najczęściej znajdują się one na terenie strzeżonym, można do nich stosować częstotliwość inwentaryzacji raz w ciągu 4 lat.

Kalkulator wynagrodzenia z umowy o pracę

Skorzystaj z tego kalkulatora, aby ustalić wysokość wynagrodzenia pracownika w 2024 roku. Aby właściwie skorzystać z kalkulatora wynagrodzeń przy umowie o pracę, trzeba wiedzieć, jakie dokumenty są niezbędne, aby bezpiecznie przystąpić do rozliczenia należności ze stosunku pracy. Dokumenty te można podzielić na grupy (podział ten wynika z praktyki).

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – jak przygotować się do udziału w programie

Jedną z form dofinansowania bibliotek szkolnych jest Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025. Środowisko nauczycieli bibliotekarzy szkolnych przyjęło informację, że projekt będzie kontynuowany z radością. Dla wielu bibliotek to jedyna możliwość na zakupienie nowości wydawniczych. Miejmy tylko nadzieję, że po roku 2025 NPRC będzie kontynuowany w nowej odsłonie i z uwzględnieniem kolejnych sugestii środowiska nauczycieli bibliotekarzy.

Jak przeprowadzić skontrum w wersji papierowej – instrukcja krok po kroku

W tym artykule opiszemy przygotowanie do skontrum w wersji papierowej. Po raz ostatni bo w trakcie prowadzonych warsztatów dla nauczycieli bibliotekarzy zorientowałam się, że liczba bibliotek szkolnych nieposiadających skomputeryzowanego księgozbioru jest już bardzo znikoma. Takie biblioteki zdarzają się jeszcze w całej Polsce. Jednak najczęściej osoby tam zatrudnione wprowadzą istotne zmiany i dyrekcja zostanie zdecydowanie zmuszona do dokonania zakupu oprogramowania.

Biblioteka to my – relacja z 15. Forum Młodych Bibliotekarzy: Kielce 2023

W dniach 28-29 września 2023 r. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Witolda Gombrowicza w Kielcach odbyła się jubileuszowa 15 edycja Forum Młodych Bibliotekarzy. Pod hasłem Biblioteka to my ponad 100 bibliotekarzy z całej Polski rozmawiało na różne tematy związane z szeroko rozumianym bibliotekarstwem.