WYDANIE ONLINE

Do 27 października 2020 r. domy kultury i biblioteki mogą składać wnioski o dotację w wysokości do 8 500 zł w ramach Programu "Równać Szanse 2020". Dofinansowanie obejmuje realizowanie przedsięwzięć dla młodzieży mających na celu wyrównanie ich szans na wejście w dorosłe życie. Sprawdź, jakie projekty i na jakich zasadach można przeprowadzić z udziałem dotacji.

czytaj więcej »

Propozycje zajęć dla uczniów szkół podstawowych w ramach obchodów miesiąca bibliotek szkolnych, których celem jest promocja biblioteki szkolnej oraz kształtowanie kultury czytelniczej wśród podopiecznych. Zajęcia podzielone są na 3 osobne lekcje biblioteczne, które można realizować w dowolnej kolejności.

czytaj więcej »

Jak najszerszy dostęp do zbiorów bibliotecznych za pośrednictwem Internetu zakłada znowelizowany Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Premier Mateusz Morawiecki podpisał przygotowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uzgodnieniu z resortem edukacji uchwałę Rady Ministrów w tej sprawie.

czytaj więcej »

Mimo ograniczeń epidemicznych biblioteki powinny działać w zakresie możliwym do realizacji w reżimie sanitarnym. Dodatkowe obostrzenia dotyczą bibliotek w strefach żółtych i czerwonych, w których nastąpił wzrost zagrożenia epidemicznego, gdzie rygorystycznie należy przestrzegać zakrywania ust i nosa przez bibliotekarzy i czytelników, stosować środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe przed wejściem do biblioteki oraz rygorystycznie przestrzegać zasady minimum 1,5 m dystansu społecznego we wszystkich przestrzeniach publicznych.

czytaj więcej »

Inicjatywy biblioteczne często są pomysłem samych bibliotekarzy. To oni obserwując społeczność lokalną planują, co może spotkać się z akceptacją ludzi. Należy się jednak zastanowić, co można byłoby zrobić, aby inicjatywa wyszła od użytkowników. Jedną z takich propozycji jest prowadzenia badań preferencji, oczekiwań, sposobów spędzania czasu i wielu innych czynników. Obecnie dostępnych jest wiele narzędzi, które mogą nam to ułatwić. Jednym z nich są formularze Google. Ich największą zaletą jest to, że są darmowe.

czytaj więcej »

Pandemia spowodowała, że wiele usług dla różnych grup docelowych przeszło na system on-line. Jedną z nich jest usługa wirtualnej biblioteki, która przy kontynuowaniu nauki w sposób zdalny znacznie ułatwia życie studentom, doktorantom czy przyszłym maturzystom.

czytaj więcej »

Czy jest jakiś sposób na to aby dzieci chętnie sięgały po książkę? Jako nauczyciele bibliotekarze jesteśmy odpowiedzialni za rozwój czytelnictwa w szkole. Jedną z metod, jaką możny wykorzystać do tego, aby poziom opanowania techniki czytania był odpowiedni do potrzeb edukacji jest tzw. metoda bostońska, a biblioteka szkolna to idealne miejsce do koordynowania takich działań na wszystkich poziomach edukacji.

czytaj więcej »

Nie tylko muzea mogą dysponować na tyle ciekawymi zbiorami czy wnętrzami, aby udostępnić je na potrzeby sesji zdjęciowej, kręcenia spotu, filmu lub teledysku. Dotyczy to również innych instytucji kultury czy w ogóle instytucji publicznych. W tym celu powinno się podpisać z twórcami stosowną umowę, która w każdym przypadku może zawierać bardzo indywidualne rozwiązania. Mowa nie tylko o prawach autorskich. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, podpisując umowę o udostępnienie wnętrz?

czytaj więcej »

Twórcy RODO szczególną uwagę zwrócili na przetwarzanie danych osobowych dzieci. Przykładem w tym zakresie jest motyw 58, w którym wskazano, że „dzieci zasługują na szczególną ochronę” oraz „wszelkie informacje i komunikaty – gdy przetwarzanie dotyczy dziecka – powinny być sformułowane tak jasnym i prostym językiem, by dziecko mogło je bez trudu zrozumieć”. Sprawdź, co to oznacza w praktyce.

czytaj więcej »

Zaproponuj swoim pracownikom ankietę do wypełnienia. Zadaj im pytania: „Czy każdego ranka budzi Cię niechęć pójścia do pracy? A kiedy już tam się znajdziesz, nie potrafisz dostrzec sensu w tym, co robisz? Czy często myślisz o zmianie pracy jako jedynym ratunku na odnalezienie na nowo satysfakcji i zaangażowania? Jeśli tak, to zanim podejmiesz decyzje o radykalnej zmianie, spróbuj jeszcze jednego sposobu – job craftingu”.

czytaj więcej »

wiper-pixel