WYDANIE ONLINE

Rywalizacja, współzawodnictwo to słowa, które towarzyszą nam na co dzień. W artykule znajdziesz wskazówki, jak powinni prowadzić rywalizację. Przeważnie będą się one odnosiły do współzawodnictwa w ramach konkursów czytelniczych. Z powodzeniem można je jednak modyfikować i dostosować do każdej działalności, w której mierzą się ze sobą nasi użytkownicy.

czytaj więcej »

Biblioteka szkolna jest samodzielną placówką szkoły, która żyje własnym życiem, dzięki temu na terenie szkoły może kreować swój własny wizerunek. Każda biblioteka szkolna to miejsce spotkań towarzyskich, miejsce do odpoczynku oraz miejsce do nauki. Wszystkie działania biblioteki szkolnej powinny być sprecyzowane w jej misji i wizji oraz ujęte w planie pracy.

czytaj więcej »

W okresie pandemii wiele firm i instytucji przeniosło swoją działalność do sieci. Korzystała z tej możliwości także większość bibliotek. „Nie zostawiamy naszych czytelników” – powiedzieli bibliotekarze. Wykazali się kreatywnością i pomysłowością, podejmowali wiele ciekawych inicjatyw w pracy z czytelnikami online. Choć pandemia się skończyła, te inicjatywy mogą być przydatne także teraz, po otwarciu bibliotek. Oto ciekawe pomysły, którymi warto się inspirować.

czytaj więcej »

Dyrektor szkoły jako osoba kierująca placówką i ponosząca odpowiedzialność za jej prawidłowe funkcjonowanie odpowiada także za poprawną organizację i pracę biblioteki szkolnej. Żaden przepis prawa oświatowego nie precyzuje zasad pełnienia przez dyrektora nadzoru nad działalnością biblioteki szkolnej ani zasad przeprowadzania kontroli. Jednak warto wiedzieć, co może kontrolować dyrektor.

czytaj więcej »

Opublikowanie treści w mediach społecznościowych wymaga jednego kliknięcia, ale napisanie zwięzłego i angażującego wpisu to już wyzwanie. W artykule znajdziesz praktyczne porady, na co zwrócić uwagę przy pisaniu posta, jakie słowa wybrać, a z których zrezygnować.

czytaj więcej »

Pytanie: Jestem kierownikiem biblioteki gminnej i mam pytanie związane z opłatą za światło. Biblioteka zajmuje parter budynku gminnego, ma zapisany na siebie licznik na energię elektryczną i opłaca rachunki. W tym samym budynku gmina wynajęła lokal osobie prywatnej i podpisała z nią umowę najmu. Teraz gmina każe wystawiać nam rachunek dla lokatorów za światło, ponieważ jesteśmy właścicielem licznika. Na podstawie podlicznika lokatorów powinniśmy ich obciążać rachunkami za zużytą energię elektryczną. Moim zdaniem to, że opłacamy rachunek za energię, nie upoważnia nas do wystawiania rachunku za prąd lokatorowi, bo przecież nie jesteśmy właścicielem budynku ani nie mamy umowy najmu z lokatorem. Na jakiej podstawie i jak powinniśmy to zrobić?

czytaj więcej »