WYDANIE ONLINE

Na efektywność pracy biblioteki wpływa przede wszystkim pracujący tam zespół ludzi, ich umiejętności i kompetencje. Dobrze funkcjonujący zespół rozwija swoje kompetencje, motywuje się nawzajem i pobudza swoją kreatywność. Dzięki temu bibliotekarz chętnie przychodzi do swojej pracy, a czytelnik wpada nie tylko po to, aby wypożyczyć książkę.

czytaj więcej »

Zajęcia o pierwszych uczuciach w życiu młodego człowieka i o tym, dlaczego warto szukać pomysłów na zdobycie Jej (Jego) w książkach dla młodzieży.

czytaj więcej »

„Jestem prezenterem-podróżnikiem. Podróżuję po świecie od piątego roku życia. Mam 11 lat, kocham przyrodę i wyprawy. Wspięłam się już na Andy w Boliwii, zwiedzałam wulkany i gejzery, podziwiałam Machu Picchu w Peru, zaprzyjaźniłam się z Masajem w Afryce. Pozwól najmłodszym czytelnikom przeżyć przygodę razem z Nelą. To światna rozrywka szczególnie, gdy za oknem środek zimy.

czytaj więcej »

Wystarczy wpisać w internetową wyszukiwarkę hasło „moda na planszówki”, by się przekonać, że gry planszowe nigdy nie wyszły z mody. Mają teraz bardziej atrakcyjną formę, są łatwiej dostępne i adekwatne do wieku oraz zainteresowań graczy, ale jedno wciąż pozostaje niezmienne – bawią, uczą, podczas gdy cały realny świat się gdzieś gubi. Liczy się kolejny ruch. Czy należy on do bibliotek publicznych? Sprawdźmy.

czytaj więcej »

Jeżeli pracujesz w szkole, to tak jak każdy inny nauczyciel, możesz korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jakie świadczenia Ci przysługują? W jakiej wysokości? Sprawdź w artykule.

czytaj więcej »

Pytanie: Biblioteka gminna posiada 3 filie biblioteczne. Organizator ma zamiar zawiesić działalność biblioteki gminnej na okres 2–3 lat. W związku z powyższym mam następujące pytania:1. Czy można zawiesić działalność biblioteki gminnej?2. Czy organizator powinien powiadomić o swoim zamiarze mieszkańców gminy?3. W jaki sposób powinien być poinformowany o sprawie dyrektor biblioteki (ustnie czy pisemnie)?4. Czy obowiązuje jakiś okres wypowiedzenia?5. Co zrobić z księgami inwentarzowymi zlikwidowanej biblioteki?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy można przenieść bibliotekę do pomieszczenia zastępczego, które nie posiada wejścia dla niepełnosprawnych, toalet itp.? Nadmieniam, że dotychczas biblioteka nie posiadała takich udogodnień, a działała 70 lat.

czytaj więcej »

Pytanie: Do tej pory dyrektor składał wniosek urlopowy do zatwierdzenia do wójta gminy, który jest organizatorem. Czy jest to właściwe postępowanie?

czytaj więcej »

Dyrektor szkoły lub dyrektor biblioteki pedagogicznej miał bardzo mało czasu, aby złożyć do organu prowadzącego wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na 2020 r. Musiał to zrobić między 30 listopada a 6 grudnia. Kolejny nabór zostanie ogłoszony tylko wtedy, gdy w ramach Priorytetu 3 NPRC zostaną środki do podziału.

czytaj więcej »

Kreatywne i dynamiczne zajęcia o kotach dla najmłodszych uczniów.

czytaj więcej »

wiper-pixel