WYDANIE ONLINE

Dnia 25 maja 2018 r. zacznie obowiązywać ogólne rozporządzenie UE o ochronie danych osobowych (RODO). Każda biblioteka będzie musiała dostosować się do nowych uregulowań prawnych. Jednym z wymogów jest powołanie Inspektora Ochrony Danych (IOD).

czytaj więcej »

Przypominamy, że tylko do 20 kwietnia 2018 roku trwa IV nabór wniosków w ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 2 „Infrastruktura Bibliotek 2016–2020”.

czytaj więcej »

Po 3 latach od uruchomienia w powiatach punktów bezpłatnej pomocy prawnej nie wszystkie działają najlepiej. Dlatego też część z nich będzie mogła być przeniesiona do bibliotek publicznych.

czytaj więcej »

Od pewnego czasu lekcje biblioteczne są jedną z podstawowych form aktywności „pozabibliotecznych”. Jeżeli nie każdemu, to na pewno większości z nas, zdarzyło się prowadzić taką lekcję lub uczestniczyć w niej jako obserwator czy pomocnik. Dlatego też od tego numeru na życzenie naszych Czytelników rozpoczynamy cykl artykułów, w których znajdziesz praktyczne porady bibliotekarzy z doświadczeniem pedagogicznym, jak przeprowadzić ciekawe zajęcia w bibliotece.

czytaj więcej »

W marcu w Krakowie rusza nowy program promujący czytelnictwo, który połączy pokolenia. Sprawdź, jak można w atrakcyjny sposób promować czytelnictwo wśród najmłodszych.

czytaj więcej »

„Nasza Mała Biblioteka” to projekt kulturalno-edukacyjny przeznaczony dla dzieci w wieku 5–8 lat, który opiera się na współpracy wydawcy z nauczycielami, bibliotekarzami, a także rodzicami. Zgłoszenia udziału w projekcie przyjmowane są do 30 września 2018 r.

czytaj więcej »

Dyrektorzy często wydają katalogi biblioteczne, w których zamieszczają zdjęcia pracowników. Sporządzają też swoim podwładnym legitymacje służbowe czy też publikują zdjęcia z imprez czy spotkań autorskich. Jak potraktować wtedy fotografie pracowników?

czytaj więcej »

Część bibliotek doświadczyła już zjawiska odpływu czytelników. Co więcej, przyrost nowych osób, które byłyby zainteresowane ofertą biblioteki, nie zawsze jest zgodny z oczekiwaniami. Placówka, która cieszy się dobrą opinią, nie może jednak polegać jedynie na rekomendowaniu jej oferty przez dotychczasowych odbiorców. Sprawdź, jakie skuteczne działania warto podjąć.

czytaj więcej »

Pytanie: Proszę o wyjaśnienie, jak należy rozumieć pojęcie ekwiwalentu w przypadku wzbogacania zbiorów bibliotecznych. Czy książki, które biblioteka pozyskuje w zamian za zagubione, należy traktować jako „inne” przybytki (poza zakupem i darami), czy jako „ekwiwalent”. Nadmienię, że kwestie te rozpatrujemy w kontekście podstawy przybytku przy analizie miesięcznych danych statystycznych.

czytaj więcej »

Nowoczesna biblioteka, w której chętnie spędzałaby czas młodzież czy studenci, to przede wszystkim biblioteka z dostępem do WI-FI. Jakkolwiek irracjonalne mogłoby się to wydawać, współczesny młody człowiek ma potrzebę ciągłego podłączenia do Internetu: aktualności na Facebooku czy zdjęcia na Instagramie same się nie obejrzą.

czytaj więcej »

Multimedia to zespół środków stanowiących połączenie różnych form przekazu informacji. Innymi słowy, na multimedia składają się zasoby, które łączą w sobie takie formy przekazu, jak np. dźwięk, obraz i tekst. Do najpopularniejszych należą gry, programy edukacyjne, książki mówione (audiobooki) oraz filmy dostępne na płytach DVD. I to one właśnie przyciągną młodych Czytelników.

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy samorządową instytucją kultury, nie mamy zatrudnionej osoby na stanowisku sprzątaczki. Pani dyrektor chciałaby dołożyć do obowiązków bibliotekarza sprzątanie biblioteki i w zamian za to dać mu dodatek za sprzątanie. Czy można tak zrobić? Czy zapis o takim dodatku powinien znajdować się w regulaminie pracy i wynagradzania?

czytaj więcej »

Jednym z podstawowych obowiązków związanych z RODO jest zabezpieczenie i dostosowanie systemów IT do nowej ustawy. Decyzję, w jaki sposób to zrobić, podejmuje kierownik placówki, który z reguły jest też Administratorem Danych Osobowych. Sprawdź, jak zminimalizować ryzyko naruszeń bezpieczeństwa.

czytaj więcej »

wiper-pixel