Koronawirus: PIP odpowiada na pytania pracodawców

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała odpowiedzi na najczęściej pojawiające się wątpliwości dotyczące stosowania przepisów prawa pracy w relacji między pracodawcą a pracownikami w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem SARS-CoV-2. Dodatkowe informacje i zalecenia w związku z ryzykiem zarażenia koronawirusem znajdują się także na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

• Czy pracownik może odmówić wyjazdu w rejony zagrożone?
  • Czy pracodawca może zlecić dodatkowe badania lekarskie pracownikowi, który powraca do pracy po wyjeździe do regionu/kraju, w którym był narażony na zakażenie koronawirusem?
  • Co z urlopem pracownika, jeżeli miałby on być wykorzystywany w rejonie zagrożenia epidemią koronawirusa?
  • Czy pracownikowi powracającego z rejonu objętego zagrożeniem można zaproponować pracę z domu?