Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – scenariusz

Propozycje zajęć dla uczniów szkół podstawowych w ramach obchodów miesiąca bibliotek szkolnych, których celem jest promocja biblioteki szkolnej oraz kształtowanie kultury czytelniczej wśród podopiecznych. Zajęcia podzielone są na 3 osobne lekcje biblioteczne, które można realizować w dowolnej kolejności. Pobierz scenariusz zajęć w wordzie i pdf.

„Wszędzie szukałem szczęścia, ale znaleźć je potrafiłem tylko w kąciku z książką” – o metodzie bostońskiej

Czy jest jakiś sposób na to aby dzieci chętnie sięgały po książkę? Jako nauczyciele bibliotekarze jesteśmy odpowiedzialni za rozwój czytelnictwa w szkole. Jedną z metod, jaką możny wykorzystać do tego, aby poziom opanowania techniki czytania był odpowiedni do potrzeb edukacji jest tzw. metoda bostońska, a biblioteka szkolna to idealne miejsce do koordynowania takich działań na wszystkich poziomach edukacji.

NPRC stawia na formaty cyfrowe – powstał nowy Priorytet programu

Jak najszerszy dostęp do zbiorów bibliotecznych za pośrednictwem Internetu zakłada znowelizowany Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Premier Mateusz Morawiecki podpisał przygotowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uzgodnieniu z resortem edukacji uchwałę Rady Ministrów w tej sprawie.

Na co zwrócić uwagę, podpisując umowę o udostępnienie wnętrz w instytucji kultury

Nie tylko muzea mogą dysponować na tyle ciekawymi zbiorami czy wnętrzami, aby udostępnić je na potrzeby sesji zdjęciowej, kręcenia spotu, filmu lub teledysku. Dotyczy to również innych instytucji kultury czy w ogóle instytucji publicznych. W tym celu powinno się podpisać z twórcami stosowną umowę, która w każdym przypadku może zawierać bardzo indywidualne rozwiązania. Mowa nie tylko o prawach autorskich. Na co jeszcze należy zwrócić uwagę, podpisując umowę o udostępnienie wnętrz?

Job crafting – jak uchronić się przed wypaleniem zawodowym

Zaproponuj swoim pracownikom ankietę do wypełnienia. Zadaj im pytania: „Czy każdego ranka budzi Cię niechęć pójścia do pracy? A kiedy już tam się znajdziesz, nie potrafisz dostrzec sensu w tym, co robisz? Czy często myślisz o zmianie pracy jako jedynym ratunku na odnalezienie na nowo satysfakcji i zaangażowania? Jeśli tak, to zanim podejmiesz decyzje o radykalnej zmianie, spróbuj jeszcze jednego sposobu – job craftingu”.

Jakie warunki musi spełnić biblioteka, żeby przetwarzać dane osobowe dzieci zgodnie z RODO

Twórcy RODO szczególną uwagę zwrócili na przetwarzanie danych osobowych dzieci. Przykładem w tym zakresie jest motyw 58, w którym wskazano, że „dzieci zasługują na szczególną ochronę” oraz „wszelkie informacje i komunikaty – gdy przetwarzanie dotyczy dziecka – powinny być sformułowane tak jasnym i prostym językiem, by dziecko mogło je bez trudu zrozumieć”. Sprawdź, co to oznacza w praktyce.

Rysunek 1

Jak utworzyć ankietę czytelniczą z wykorzystaniem formularzy Google – instrukcja krok po kroku

Inicjatywy biblioteczne często są pomysłem samych bibliotekarzy. To oni obserwując społeczność lokalną planują, co może spotkać się z akceptacją ludzi. Należy się jednak zastanowić, co można byłoby zrobić, aby inicjatywa wyszła od użytkowników. Jedną z takich propozycji jest prowadzenia badań preferencji, oczekiwań, sposobów spędzania czasu i wielu innych czynników. Obecnie dostępnych jest wiele narzędzi, które mogą nam to ułatwić. Jednym z nich są formularze Google. Ich największą zaletą jest to, że są darmowe.

Dotacje na działania z młodzieżą: złóż wniosek do 27 października

Do 27 października 2020 r. domy kultury i biblioteki mogą składać wnioski o dotację w wysokości do 8 500 zł w ramach Programu "Równać Szanse 2020". Dofinansowanie obejmuje realizowanie przedsięwzięć dla młodzieży mających na celu wyrównanie ich szans na wejście w dorosłe życie. Sprawdź, jakie projekty i na jakich zasadach można przeprowadzić z udziałem dotacji.

Dnia 4 września resort kultury opublikował nowe wytyczne sanitarne dla bibliotek

Mimo ograniczeń epidemicznych biblioteki powinny działać w zakresie możliwym do realizacji w reżimie sanitarnym. Dodatkowe obostrzenia dotyczą bibliotek w strefach żółtych i czerwonych, w których nastąpił wzrost zagrożenia epidemicznego, gdzie rygorystycznie należy przestrzegać zakrywania ust i nosa przez bibliotekarzy i czytelników, stosować środki do dezynfekcji rąk lub rękawiczki jednorazowe przed wejściem do biblioteki oraz rygorystycznie przestrzegać zasady minimum 1,5 m dystansu społecznego we wszystkich przestrzeniach publicznych.