„Tam, w moim kącie ziemi...” – tatrzańskie wędrówki śladami twórczości Kazimierza Przerwy-Tetmajera

Zajęcia przybliżające twórczość artysty i zachęcające do interpretacji poezji, stanowią także okazję do zapoznania się z topografią Tatr oraz zasadami poruszania się w górach.

Wytyczne dla bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii

Od 4 maja biblioteki mogą być otwarte. Dlatego też Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS przygotowało wytyczne, jak zminimalizować ryzyko zakażenia w bibliotece. Celem wdrażania procedur jest dodatkowe zwiększenie bezpieczeństwa pracowników bibliotek oraz użytkowników.

Kodeks dobrych praktyk w zakresie ochrony danych osobowych w bibliotece

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) zachęca administratorów danych osobowych do stosowania zatwierdzonych branżowych kodeksów postępowania. Stosowanie takiego kodeksu może pomóc im wykazać, że przestrzegają oni we właściwy sposób obowiązujących przepisów. Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich we współpracy ze specjalistami z zakresu ochrony danych osobowych przygotowało projekt takiego kodeksu.

Jak zachęcić do czytania dzieci i młodzież – zadania dla bibliotek szkolnych i publicznych

Czytanie książek jest przeważnie nawykiem wyniesionym z domu. Jeśli młodemu człowiekowi w dzieciństwie nie czytano, jeśli nie widział rodziców czytających książki, wyrobienie w nim takiego przyzwyczajenia będzie trudne. Ale nie beznadziejne. Wiele zależy od zaangażowania i talentu bibliotekarza, od grupy rówieśniczej, od nauczycieli. Sprawdź, co może zrobić bibliotekarz, nie tylko ten z biblioteki szkolnej, aby zachęcić młodych ludzi do czytania książek.

Jak pracować z uczniem zdolnym w bibliotece

Nauczyciel bibliotekarz może odgrywać w szkole bardzo ważną rolę w pracy z uczniem zdolnym. Zakres zaangażowania bibliotekarza wynika najczęściej z potrzeb istniejących w tym zakresie oraz decyzji samego bibliotekarza – zależnie od możliwości czasowych, którymi dysponuje, oraz dobrej woli.

Dla dobrego smaku szczypta wiedzy – książka popularnonaukowa w bibliotece

Literatura obyczajowa, romans, kryminał. Literatura erotyczna, sensacyjna, fantastyka. Komiks, reportaż, biografie. Wymienione powyżej gatunki stanowią podstawę praktycznie wszystkich bibliotek publicznych. To po nie najczęściej przychodzą czytelnicy. To one najszybciej znikają z półek z nowościami.

Awans zawodowy nauczyciela a koronawirus - stanowisko MEN

Poznaj 10 zasad ustalania terminu zakończenia stażu nauczyciela. Sprawdź, czy zdaniem MEN okres pracy zdalnej, gotowość do pracy oraz korzystanie z zasiłku z tytułu opieki nad dzieckiem w związku z koronawirusem wpłyną na termin zakończenia stażu.