Uczestnicy: uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i szkół ponadpodstawowych
Dzień Dziwaka 7 stycznia – scenariusz lekcji bibliotecznej
Dziwak, ekscentryk, odmieniec. Zajęcia o tym, jak zwiększyć akceptację dla odmienności.
Cele ogólne:
- rozwijanie postawy zrozumienia i szacunku dla odmienności
- przejawianie akceptacji wobec wszystkich ludzi
Cele szczegółowe, uczeń:
- uwrażliwia się na różne przejawy odmienności
- staje się bardziej tolerancyjny
- poznaje sławnych dziwaków
- aktywnie korzysta z zasobów internetu i biblioteki
- ćwiczy umiejętność współpracy i autoekspresji
Materiały pomocnicze:
Materiał pomocniczy Dzień Dziwaka
Karta pracy Sławni dziwacy
Karta pracy Co sprzyja akceptacji
8–10 dużych arkuszy papieru i flamastry
Długopisy
Słownik Wyrazów Bliskoznacznych, Słownik Synonimów (po kilka egzemplarzy)
Komputery z dostępem do Internetu i katalogu biblioteki
Czas trwania: 2 godziny
Przebieg zajęć:
Portret dziwaka
1. Wprowadzenie - prowadzący podaje temat.
2. Wyszukiwanie informacji – uczestnicy definiują pojęcie dziwak i wyszukują synonimy wyrazu (Słownik Wyrazów Bliskoznacznych, Słownik Synonimów). Można je zapisać na dużym arkuszu papieru.
3. Ćwiczenie (praca w grupach) – uczniowie tworzą portret dziwaka na dużych arkuszach papieru (może to być rysunek z opisem, mapa myśli, tabela itp.). Można im zadać pytania pomocnicze:
- Jak wygląda dziwak?
- Jak się porusza?
- Jak się zachowuje?
- Jak mówi/komunikuje się z otoczeniem?
4. Prezentacja – grupy krótko przedstawiają efekty swojej pracy.
Największy dziwak świata
1. Pogadanka – prowadzący krótko wyjaśnia pochodzenie święta (Materiał pomocniczy Dzień Dziwaka – część A).
2. Wyszukiwanie informacji (praca w grupach) – uczniowie gromadzą informacje na temat sławnych dziwaków (Karta pracy Sławni dziwacy).
3. Głosowanie – każda grupa przedstawia kandydata na największego (najciekawszego, najbardziej ekscentrycznego) dziwaka świata. Klasa wspólnie wyłania zwycięzcę.
Odrzucenie
1. Burza mózgów – uczestnicy zastanawiają się nad pytaniami:
- Jak wygląda życie dziwaka?
- Jak czuje się taka osoba?
2. Pogadanka – prowadzący mówi o odrzuceniu/izolacji na skutek odmienności (Materiał pomocniczy Dzień Dziwaka – część B).
Ku akceptacji
1. Burza mózgów – uczniowie kończą zdanie: „Akceptacja odmienności polega na...”
2. Ćwiczenie (praca w grupach) – uczestnicy ustalają, co pomaga w akceptacji odmienności/dziwactwa innych osób (Karta pracy Co sprzyja akceptacji). Jeśli mają trudności z określeniem przydatnych cech/umiejętności, można im pomóc (np. otwarty umysł, ciekawość, umiejętność słuchania, empatia).
3. Prezentacja – grupy przedstawiają swoje przemyślenia.
Podsumowanie
1. Refleksja – uczestnicy mówią, jak zmieniło się ich spojrzenie na dziwaków (w pozytywny sposób).
2. Zadanie domowe (z języka polskiego) – uczniowie piszą w domu opowiadanie, kartkę z pamiętnika lub rozprawkę na jeden z poniższych tematów:
- Jak dobrze być innym niż wszyscy
- Dziwak to też człowiek
- Dzień z życia dziwaka
3. Zabawa – klasa spędza ostatnie 10 minut zajęć na świętowaniu Dnia Dziwaka (uczniowie improwizują ekscentryczne zachowania, gesty, słowa, poruszają się w dziwaczny sposób itp.).
Materiał pomocniczy Dzień Dziwaka
A/ Pochodzenie święta
- Pomysłodawcą Dnia Dziwaka był psycholog Philip Zimbardo, profesor uniwersytetu, a także autor wielu interesujących eksperymentów naukowych.
- W tym dniu jego studenci (i on sam) przebrali się w nietypowe stroje i zachowywali się w sposób odbiegający od norm społecznych. Był to swoisty eksperyment umożliwiający im odczucie inności na własnej skórze.
B/ Odrzucenie
Dziwacy wyróżniają się na tle innych. Może to być odmienność:
- fizyczna (wygląd, strój, fryzura, makijaż, niepełnosprawność ruchowa)
- mentalna
- kulturowa (pochodzenie, obyczaje, język)
- rasowa (kolor skóry)
- wyznaniowa
- związana z zachowaniem (nawyki, tiki, natręctwa)
- związana z preferencjami seksualnymi
- związana z zainteresowaniami lub wyborami życiowymi
Odrzucenie przyjmuje różne formy:
- krytykowanie, wyśmiewanie
- obojętność
- izolacja, wykluczenie
- zachowania przemocowe
Karta pracy Sławni dziwacy
(polecenie) Poszukajcie informacji na temat sławnych osób, które zapisały się w historii jako dziwacy lub ekscentrycy. Mogą to być pisarze, poeci, malarze, rzeźbiarze, naukowcy, wynalazcy itp. Wybierzcie trzech i zapiszcie zebrane informacje w tabeli poniżej.
Etapy pracy:
1. Wyszukajcie informacje o sławnych dziwakach (Internet).
2. Wyszukajcie publikacje o ich życiu, pracy, osiągnięciach, a także tytuły napisanych przez nich książek lub artykułów (Internet).
3. Wyszukajcie te pozycje w bibliotece (katalog biblioteczny).
4. Odnajdźcie je w odpowiednim dziale biblioteki i połóżcie na stoliku w celu prezentacji.
Imię, nazwisko i zawód dziwaka | Jak przejawiało się jego dziwactwo/ekscentryzm? | Co osiągnął w swojej dziedzinie? | Jakie publikacje udało wam się odszukać? |
Karta pracy Co sprzyja akceptacji
(polecenie) Co pomaga zaakceptować dziwaka lub ekscentryka? Wymieńcie kilka cech charakteru lub umiejętności, które się przydają.
Cecha/Umiejętność | Definicja/Krótki opis | Dlaczego jest ważna |