Scenariusz: jak przygotować pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników

Przeprowadzenie pasowania w szkole, w której uczy się kilka klas pierwszych, może być wyzwaniem. Skorzystaj z gotowego scenariusza. O czym pamiętać podczas przygotowań do pasowania? Na co zwrócić uwagę w czasie ich pierwszej wizyty w bibliotece? Pobierz scenariusz zajęć w wordzie i pdf.

Scenariusz lekcji bibliotecznej: 2 października – Dzień bez Przemocy

Zajęcia łączące refleksję nad problemem przemocy w szkole z twórczą pracą.

Pomysły na atrakcyjne zajęcia w bibliotece

Uczniowie chętniej przychodzą do biblioteki, w której zajęcia są różnorodne, dynamiczne i aktywizujące. Sprawdź, jak to osiągnąć. Przedstawione pomysły możesz wykorzystać także w bibliotece publicznej.

Pobierz dokumenty, które w związku z RODO powinien podpisać nowy czytelnik

Świadomość czytelników odnośnie prawa do ochrony danych osobowych stale rośnie. Dlatego też powinieneś zapobiegać ewentualnym skargom czytelników, które mogą pojawić się w związku z nieprawidłowym stosowaniem przepisówpodczas zakładania im konta w bibliotece.

NPRC – jakie książki możemy nabyć do biblioteki szkolnej

Pytanie: Czy ubiegając się o dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, możemy do biblioteki szkolnej kupić książki dla rodziców/nauczycieli oraz słowniki? Chodzi o pozycje typu: „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały?” itp.

Jak ułożyć plan pracy biblioteki szkolnej na rok szkolny 2019/2020

Główne cele, jakie powinna realizować biblioteka szkolna, oraz organizacja pracy biblioteki opisane są w statucie szkoły. Są to ogólne wytyczne, które dopiero plan pracy biblioteki „rozpisuje na głosy”, przedstawiając, jak wygląda realizacja tych celów w praktyce. Sprawdź, co powinno znaleźć się w dobrym planie pracy biblioteki szkolnej, przytoczymy opinie doświadczonych bibliotekarzy na ten temat i pokażemy przykładowy plan pracy.

E-booki i audiobooki w bibliotece – oferta nie tylko dla niewidomych

Nowoczesne technologie, które wkroczyły do świata książki, przyczyniły się do renesansu czytania. Dynamicznie zaczęły powstawać serwisy, platformy i księgarnie specjalizujące się w e-bookach i audiobookach. Polskie biblioteki systematycznie powiększają zbiory audiobooków, które już dawno przestały być adresowane jedynie do osób niewidzących. Sprawdź, jak rozwija się rynek audiobooków i e-booków, co czytelnicy sądzą na temat zalet. Poznaj także wady obydwu nowoczesnych form książki oraz jak problem ich wypożyczania rozwiązują biblioteki.