Jak rozliczyć się z najemcą, który nie płaci

Jesteśmy biblioteką, wynajmujemy lokal, w której prowadzona jest kawiarnia. W każdym miesiącu wystawiamy faktury z tytułu wynajmu lokalu oraz fakturę za zużycie wody i wywóz nieczystości. Najemca nigdy nie płaci w terminie podanym na fakturze, obecnie zalega z płatnościami od grudnia 2018 r., mimo comiesięcznych wezwań do zapłaty. Czy na podstawie ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych możemy naliczyć od każdej wystawionej faktury kwotę 40 euro  przeliczone na złote, według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski ostatniego dnia roboczego miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym świadczenie pieniężne stało się wymagalne” z tytułu rekompensaty. Jeżeli tak, to jak powinno wyglądać takie pismo i czy obciążając dłużnika taką kwotą przysługują nam również odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach?