Jak rozliczać zajęcia biblioteczne

Dotychczasowa praktyka szkolna była taka, że nauczyciel bibliotekarz prowadził w klasach lekcje biblioteczne w ramach swojego pensum w czasie nieobecności nauczyciela. Obecnie bibliotekarze nie chcą w ten sposób realizować swoich obowiązków, twierdząc, że powinni mieć za zastępstwo płacone. Natomiast swoje tematy realizują na lekcjach np. polonistów. W jaki sposób załatwić tę sprawę zgodnie z prawem? Czy wystarczy zarządzenie dyrektora (skutkujące uzupełnieniem/uszczegółowieniem zapisu w obowiązkach bibliotekarza) o sposobie realizacji podstawy programowej, w której jest zapis o zajęciach bibliotecznych szeroko rozumianych jako nie tylko lekcje stricte biblioteczne, ale też rozwijające kompetencje czytelnicze, czy nawet głośnego czytania?