Odszkodowanie w księgach rachunkowych

Naszą bibliotekę zalała woda z pękniętej rury. Ubezpieczyciel po oszacowaniu szkody przyznał nam odszkodowanie. Czy właściwie ujmiemy odszkodowanie i naprawę w księgach rachunkowych biblioteki?

1. Decyzja o przyznaniu odszkodowania: (w analityce: Rozliczenia

z ubezpieczycielem z tytułu odszkodowania) „Pozostałe rozliczenia 249/760”, „Pozostałe przychody operacyjne” (w analityce: „Odszkodowanie z tytułu zdarzenia losowego”).

2. Przelanie odszkodowania: „Rachunek bankowy 130/249” (w analityce: Rozliczenia z ubezpieczycielem z tytułu odszkodowania), „Pozostałe rozrachunki”. 3. Faktury za naprawy: „Pozostałe koszty operacyjne” 761/210 „Rozliczenia z dostawcą usług”. Gdzie prezentujemy w Rachunku zysków i strat przychód z tytułu odszkodowania i koszty napraw? Czy pieniądze z odszkodowania możemy przeznaczyć na zakup regałów lub książek?